اسرار شگفت انگیز عدد ۴۰ در آیات و روایات

آموزش, علم و اعجاز قرآن, مقالات قرآنی
۱- در روایت آمده است که هیچ بنده ای ایمان خود را به خدا به مدت ۴۰ روز خالص نکرد مگر اینکه در دنیا زاهد گردید و دردهای دنیا و دوای آن را شناخت و خدا حکمت را در قلبش ثابت می کند و با آن حکمت زبانش را گویا می نماید.
۲- پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: کسی که ۴۰ روز خالص شود چشمه های حکمت از قلبش بر زبانش می جوشد.
۳- امام کاظم(ع) می فرمایند: کسی که ۴۰ روز گوشت نخورد بد اخلاق می گردد و کسی هم ۴۰ روز پشت سر هم گوشت بخورد بد اخلاق می شود و کسی هم که ۴۰ روز از سال حلال بخورد قلبش نورانی می گردد.
۴- حضرت داوود(ع) ۴۰ روز بر اشتباهش(ترک اَولی) گریه کرد.
توضیح: البته گمان نشود پیامبرانی که اشتباهاتی انجام داده اند مانند حضرت آدم(ع) در جریان خوردن گندم ممنوعه و حضرت داوود(ع) مرتکب گناهی مانند ما شدند بلکه اگر آن عمل را انجام نمی دادند بهتر بود و به اصطلاح مرتکب ترک اَولی(بهتر) شده اند.
۵- میقات حضرت موسی(ع) با خدای تعالی ۴۰ روز بوده است و در روایتی آمده که نه غذا می خورد و نه آب می نوشید و نه به چیزی میل داشت به جهت شوق به حق تعالی.
۶- پیامبر اکرم(ص) ۴۰ روز قبل از بعثت از همسرش خدیجه کناره گیری کرد.
۷- شخصی به نام بهلول که قبرها را می شکافت و کفن ها را می دزدید ۴۰ روز در کوهها گریه و زاری کرد تا در مورد او آیه ای نازل شد و پیامبر اکرم(ص) او را به قبولی توبه اش بشارت داد.
۸- در روایتی از حضرت امام صادق(ع) به این مضامین رسیده است که می فرمایند: هرکس دعای عهد را ۴۰ صبح بخواند از انصار حضرت مهدی(ع) می گردد و اگر بمیرد حق تعالی او را از قبر مبعوث می کند تا به حضرت یاری رساند و خدا به هر کلمه هزار حسنه می دهد و هزار سیّئه از او محو می کند.
۹- خداوند متعال پیغمبر اکرم(ص) را در سن ۴۰ سالگی مبعوث فرمودند.
۱۰- از نفخه اوّل تا نفخه دوم اسرافیل ۴۰ سال طول می کشد.
۱۱-عقل انسان در ۴۰ سالگی به کمال می رسد(به قدر استعداد).
۱۲- در حدیث آمده است هرکه کوری را ۴۰ قدم بکشد و راه را به او نماید بهشت بر او واجب می شود.
۱۳- بنی اسرائیل بعد از اینکه ۲۳۰ سال گرفتاری کشیدند و قرار بود ۱۷۰ سال دیگر ادامه پیدا کند، ۴۰ روز گریه کردند تا خدا از آنها رفع گرفتاری کرد.
۱۴- قبل از انعقاد نطفه حضرت زهرا(س) ، پیغمبر اکرم(ص) مأمور شد که ۴۰ روز از خدیجه فاصله گیرد و بعد آن ، نطفه منعقد گردد.
۱۵- نطفه در رحم ۴۰ روز می ماند تا آنکه علقه می شود و بعد از ۴۰ روز مُضغه می شود و بعد از ۴۰ روز دیگر وارد مرحله دیگر می شود.
۱۶- پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: اگر بر جنازه ای ۴۰ نفر مؤمن حاضر شوند و شهادت دهند که ما جز خیر از او چیزی ندانیم، خداوند شهادت ایشان را بپذیرد و آن مؤمن را بیامرزد.
۱۷- در حدیث است که امام حسن عسکری(ع) حضرت مهدی(ع) را به روح القدس سپرد و امر فرمود بعد از ۴۰ روز او را برگرداند.
۱۸- پیامبر اکرم(ص) فرمودند کسی که خمر(شراب) بیاشامد تا ۴۰ روز نماز او قبول نیست.
توضیح: البته این بدان معنا نیست که تا ۴۰ روز نماز نخواند بلکه تا این ۴۰ روز نماز او اثری ندارد و باعث رشد و تکامل او نمی شود چرا که نماز معراج مؤمن است اما نماز را باید خواند وگرنه خود ترک نماز هم گناه کبیره است.
۱۹- کسی که روغن زیتون بخورد و به خود بمالد شیطان ۴۰ روز نزدیک او نمی آید.
۲۰- کسی که ۴۰ روز حلال بخورد خداوند قلبش را نورانی می کند.
۲۱- کسی که یک انار بخورد دلش نورانی می شود و تا ۴۰ روز وسوسه از او برداشته می شود.
۲۲- زمین از بول کسی که ختنه نشده تا ۴۰ روز می نالد.
۲۳- در شرع مقدس آمده است که اگر کسی برای ۴۰ نفر از برادران ایمانی خود دعا کند آنگاه دعا کند دعایش در حق خود و آنها مستجاب می شود.
۲۴- اگر ۴۰ نفر جمع شوند دعا کنند یا ۱۰ نفر ۴ مرتبه یا ۴ نفر ۱۰ مرتبه دعا مستجاب می شود.
۲۵- بعد از ظهور امام عصر(عجل الله فرجه الشریف) به هر مؤمنی قوّت ۴۰ مرد دهند.
۲۶- قوم موسی به خاطر نافرمانی که از فرمان حق در بیابان زندگی می کردند را بعد از ۴۰ سال نجات دادند.
– ابوبصیر گوید امام صادق(ع) فرمود: هر بنده تا ۴۰ سال در فسحه و گشایش است ، چون سنش به ۴۰ رسید پروردگار به آن دو فرشته ای که نگهبانش هستند وحی کند: من بنده خود را عمری(طولانی) دادم بر او سخت گیرید اعمالش را به دقت ثبت کنید ، کم و زیاد و کوچک و بزرگ عملش را بنویسید.
۲۷- پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: هر کس از امت من ۴۰ حدیث به خاطر خدا حفظ کند روز قیامت با انبیاء و صدیقین و شهداء محشور می شود و آنها رفیقانی نیکو هستند.
منابع: ۱- اصول کافی ج۲                ۲- عده الداعی                     ۳- بحارالأنوار ج ۵۳                   ۴- مِکیال المَکارم فی فوائد الدّعا لِلقائم(کتابی که نام گذاری آن توسط وجود مقدس امام مهدی بوده است و درمورد ایشان است)                      ۵-النّجم الثاقب               ۶- خصال (شیخ صدوق)                  ۷- نصایح آیت الله مشکینی
مطالب دیگری هم هست>  دستگاه های صوت و لحن در قرائت قرآن کریم

پاسخ دهید