اهداف

اهداف ، آفات و آسیب های عزاداری

پاسخگویی شبهات

در این بحث با برخی از آفات و آسیب هایی که برخی از عزاداری ها با آن روبرو هستند را بیان می نماییم .

در عزاداری علاوه بر بیان معارف اسلام از زبان سخنگویان دین ، افزایش عشق و محبت به خاندان نبوت ، افشاگری جنایات بنی امیه ، خاطره غم و اندوه اهل بیت عصمت و طهارت زنده می شود و این آیین ها روحیه شهادت ، ایثار ، فداکاری و جانبازی در برابر دین خدا را در روح جامعه اسلامی تزریق می نماید .

بنابراین آنچه باید به عنوان هدف عزاداری قرار بگیرد تقویت روحیه های پیش گفته و تعلیم شعایر الهی باشد . اگر بنا باشد که کسی تا پاسی از شب عاشورا را به عزاداری بپردازد ، اما نماز مغرب و عشا را دیر هنگام و یا خدای نکرده نماز صبحش قضا شود ، نه تنها ثوابی نبرده است ، بلکه معصیت کرده است .

در اینجا توجه عزاداران عزیز را به چند نکته جلب می نماییم :

۱- شعارها و اشعاری که در آیین ها خوانده می شود ، باید کاملا مطابق اهداف اهل بیت و سالار شهیدان باشد و از بیان جملاتی که نشانه ذلت و خواری است دوری گردد .

toptoop-ir%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d9%be%d8%b1%d9%88%d9%81%d8%a7%db%8c%d9%84-%d9%85%d8%ad%d8%b1%d9%85-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-95

۲- نماز اول وقت بسیار مهم تر از عزاداری است ، بنابراین همه این آیین ها به گونه برنامه ریزی شود تا به هنگام نماز به پایان برسد ، یا اینکه هنگام نماز عزاداری به پایان برسد ، مگر نه این است که امام حسین (ع) نیز در ظهر عاشورا نماز عشق خواندند .

500x375_1414831453195338

۳- از بیان مطالبی که از کتاب های غیر معتبر برداشت می شود و اطمینانی به درستی آن نیست خودداری شود .

۴- از سینه زنی با صورت برهنه در جاهایی که خانم ها حضور و یا رفت و آمد دارند ، خودداری شود ، چرا که خلاف ادب و روح اسلامی است .

images

۵- از دیگر آسیب هایی که عزادار را تهدید و دشمن را علیه مکتب اهل بیت ( ع) به شورش و تهمت وا می دارد آمیختن آیین سوگواری با خرافه هایی است که  ریشه و اساسی ندارد ، نواختن شیپور ، اجرای آهنگ های مبتذل و اشعار غلوآمیز است که به فتوای مراجع بزرگوار شیعه حرام می باشد

226_63213

(از خرافه گرایی های فرقه صوفیه)

۶- از سد معبر غیر ضروری ، به ویژه در شهرهایی که پیروان سایر مذاهب نیز حضور دارند و نیز سر و صدای بی موقع خودداری شود .

images-1

۷- برنامه هییت ها به گونه ای تنظیم شود تا سخنرانی سخنرانان که به بیان معارف اهل بیت (ع) می پردازند قطع نگردد .

%d9%be%d9%86%d8%a7%d9%87%db%8c%d8%a7%d9%86-1

۸-هیات های عزادار هنگام ورود به مساجد ، احترام مساجد را فراموش نکنند و به هیچ وجه با کفش روی فرش مساجد و حسینیه ها نروند .

مناسب است سخنوران ، مداحان اهل بیت (ع) گردانندگان هیات های مذهبی به نکات پیش گفته توجه نمایند و نگذراند بیگانگان به خاطر بی توجهی به این امور ما را از دایره اسلام خارج گردانند  .

 

منبع : مجموعه آشنایی جوانان با معارف اسلامی (۲) ، کتاب جلوه های عاشورا

مطالب دیگری هم هست>  *جواب دندان شکن آقای قرائتی*

پاسخ دهید