اهل بیت

اهل بیت و مصنویت قرآن از تحریف

پاسخگویی شبهات, حدیث, سخن بزرگان

دقت در خطبه های امیرمومنان (ع) و سخنان جانشینان معصوم آن حضرت نشان می دهد که آنان قرآن موجود در میان مسلمانان را همان کتاب خدا می دانستند که بر پیامبرش نازل شده است ، بدون افزایش و کاهش . این حقیقت هم از سخنان صریح و هم از اشاراتشان برمی آید . چند نمونه را می آوریم :

۱٫ امیرالمومنین (ع) می فرماید : « خداوند کتاب قرآن را بر شما نازل فرمود که بیانگر هر چیز است و پیامبر خویش را مدتی میان شما عمر و حیات بخشید ، تا آن که در آن چه از کتاب خدا نازل شده ، دین مورد رضایت خویش را برای او و برای شما کامل ساخت. »

این خطبه صریح است که دین در سایه کتاب خدا کامل شده است . چگونه دین می تواند کامل باشد در حالی که سرچشمه آن تحریف شده و ناقص باشد ؟! امام تشویق می کند که پس از رحلت پیامبر (ص) به دین کامل او تمسک بجویید و این فرعِ کمالِ قرآن است که منبع و سند آن دین است .

۲٫ و نیز می فرماید : « و کتاب خدا میان شماست و گویاست و زبان قرآن کند و ناتوان می شود و خاندانی که پایه های آن ویران می شود و عزتی که یاوران آن هزیمت نمی کنند. » (۲)

۳٫ و نیز می فرماید : « گویا آنان پیشوایان قرآنند ، نه آن که قرآن پیشوای آنان باشد. » (۳)

در نامه ای که امام جواد (ع) به سعدالخیر دارد آمده است : « از نشنانه های این که آنان قرآن را رها کردند ، این است که حروف قرآن را بر پا داشتند ، ولی حدود آن را تحریف کردند. » (۴) این صراحت می رسان که لفظ قرآن باقی است و تحریف در تطبیق و اجرای آن در زندگی است ، چرا که آنان احکام قرآن را در زندگی خود پیاده نکردند و از روشن ترین نمونه های آن ، جلوگیری دختر پیامبر (ص) از ارث پدرش بود . با آ« که خدای سبحان می فرماید :

« خداوند درباره فرزندانتان شما را سفارش می کند که سهم پسر به اندازه سهم دو دختر است. » (۵)

و می فرماید : « سلیمان از داوود ارث برد . » (۶)

و از زبان زکریا نقل می کند : « مرا از سوی خود فرزندی عطا کن که وارث من و وارث خاندان یعقوب باشد. » (۷) شاید همین مقدار که بحث کنیم بس باشد ، پس به سخنان علمای شیعه می پردازیم .


منبع : کتاب سیمای عقاید شیعه ص ۱۶۵ ، آیت الله شیخ جعفر سبحانی ، ترجمه : جواد محدثی .

۱٫ نهج البلاغه : خطبه ۸۶

۲٫ همان : خطبه ۱۳۳

۳٫ نهج البلاغه : خطبه ۱۴۷

۴٫ کافی : ج ۸ ، ص ۵ ، حدیث ۱۶

۵٫نساء : ۱۱

۶٫ نمل : ۱۶

۷٫مریم : ۵-۶

مطالب دیگری هم هست>  ❀ صحبتهای جالب و شنیدنی استاد رائفی پور در مورد امیر تتلو

پاسخ دهید