اصحاب سبت

اصحاب سبت چه کسانی بودند ؟

حدیث, داستان, داستان پیامبران

گروهی در زمان پیامبری حضرت داوود (ع) ، در شهر ایله که در ساحل دریای سرخ قرار داشت زندگی می کردند ، خداوند آنها را از صید ماهی در روز شنبه نهی کرده بود و پیامبران این نهی خدا را به آنها گفته بودند ، آن روز را ماهیان احساس امنیت می کردند و کنار دریا ظاهر می شدند ، ولی روز های دیگر به قعر دریا می رفتند .

دنیا پرستان بنی اسرائیل برای صید ماهی فراوان ، نقشه عجیبی طرح کردند و آن نقشه این بود که آبراهها و حوضچه هایی در کنار دریا درست کنند ، به طوری که ماهی ها به آسانی وارد حوضچه شوند و آنها را روز شنبه در آن حوضچه ها محبوس نمایند و روز یکشنبه اقدام به صید آنها کنند و همین نقشه عملی شد ، با همین نیرنگ و ترفند ماهی زیادی نصیبشان می گردید و ثروت سرشاری را از این راه بدست می آوردند و مدتی زندگی را به این منوال پشت سر نهادند .

در آن شهر حدود هشتاد و چند هزار نفر جمعیت زندگی می کردند ، اینها مطابق روایاتی که نقل شده ، سه گروه بودند :

گروه اول از آنها (حدود هفتاد هزار نفر) به این حیله خشنود بودند و به آن دست زدند .گروه دوم از آنها که حدود ده هزار نفر بودند ، آنان را از مخالفت خداوند نهی می کردند . گروه سوم ساکت بودند و علاوه بر این ، به نهی کنندگان می گفتند : ((چرا قومی را که خدا هلاکشان می کند یا عذاب بر آنها نازل می کند پند می دهید ؟)) نهی کنندگان در پاسخ گفتند : ((ما این قوم را نصیحت می کنیم . تا در پیشگاه خداوند معذور باشیم)) .

یعنی اگر کسی نهی از فساد کند وظیفه اش را انجام نداده و معذور نیست ، خلاصه آنکه گفتار نهی از منکر کنندگان تاثیر نکرد ، وقتی که درگفتار خود اثر ندیدند ، از آنها دوری کرده و در قریه دیگری سکونت نمودند . و با خود گفتند : هیچ اطمینان نیست ، چرا که ممکن است ، ناگهان نیمه شبی عذاب نازل شود و ما در میان آنها باشیم .

پس از رفتن آنها ، شبانگاه خداوند ساکنین شهر ایله را به صورت بوزینه ها مسخ کرد ، صبح که شد کسی دروازه شهر را باز نکرد . نه کسی وارد می شد و نه کسی از شهر بیرون می آمد ، خبر این حادثه به روستا های اطراف رسید ، مردم روستا های اطراف برای کسب اطلاع ، کنار آن قریه آمدند و از دیوار بالا رفتند ، ناگاه دیدند ساکنان آنجا به طور کلی به صورت بوزینه ها مسخ شده اند و همه آنها بعد از سه روز هلاک شدند .

امام صادق (ع) می فرماید : هم آنان که این حیله را کردند و هم آنان که در برابر این قانون شکنی سکوت نمودند ، همه هلاک شدند . ولی آنان که امر به معروف و نهی از منکر نمودند نجات یافتند .

 

منبع : کتاب مجموعه کامل قصه های قرآن ، نویسنده : محمدجواد مهری کرمانشاهی

مطالب دیگری هم هست>  فاطمه زهرا (س) در کلام پیامبر (ص)

پاسخ دهید